Od 20. září 2016 pomáhají sirotkům a ve školách v Rufunse dobrovolníci Terka a Lukáš, vyslaní naším spolkem Basungu!

Jsme nadšení, že Terka s Lukášem při hledání kam jet pomáhat dětem do Afriky přijali naši nabídku působit ve školách pro sirotky a chudinké děti v Rufunse. Po 7 letech, kdy v zapadlých zambijských vesničkách Rufunsa a Lushiba pomáháme, se tak poprvé naskýtá skvělá příležitost zhodnotit provedené projekty a efektivitu zaslané pomoci přímo na místě! Sami se sice už léta těšíme, kdy do Rufunsy a Lushiby znovu zavítáme, ale domácnost se 3 předškolními dětmi nám osobně takovou cestu rozhodně zatím nedovolovala.

 

 

Terka je úžasně pozitivní 25-letá učitelka v MŠ a nadšená skálolezkyně. Lukáš je naprostý pohodář, 22-letý učitel na ZŠ, fanda do motorek a spolužák Terky z pedagogiky. Do Rufunsy vyráželi hlavně podpořit a zpestřit výuku ve školách pro chudinké děti a pomoct s péčí o sirotky, pochopit zákonitosti náročného zambijského zemědělství v době obrovského sucha. A samozřejmě také dohlédnout na námi realizované projekty a nahlédnout problémy místních lidí pramenící z extrémní chudoby „manažerskýma očima Evropana“ a zjistit, jaká forma pomoci by jim mohla v budoucnu život nejvíc ulehčit a zlepšit hlavně zdraví dětí i dospělých.

Za úvodní týden stihli Terka s Lukášem cestami necestami objezdit všech 7 škol, které v Rufunsa districtu spadají pod Blessed Hope Foundation, což je sdružení místních lidí starající se o sirotky, s kterým od našeho náhodného setkání při návštěvě Rufunsy v létě 2009 spolupracujeme.  Už nyní je zcela jasné, že informace od Terky s Lukášem budou pro naši další podporu lidem v Rufunse a pro efektivní spolupráci s nadací a jejím šéfem Malama Chikem naprosto zásadní. Terka s Lukášem už vědí, že k extázi zambijských dětí stačí vlastně pouhá přítomnost přátelských bělochů, projeli se dosyta minibusem zakoupeným do Rufunsy naším spolkem letos na jaře a poznali drsné podmínky života nejchudších. A sami bravurně zvládají navykání si na život bez tekoucí vody, protože pro vodu se chodí s kanystry daleko ke studni, bez elektřiny, nábytku, sporáku atd., zato s všudypřítomným oranžovým prachem afrického venkova.

Děsně jim fandíme, ať se jim v Rufunse velmi daří a brzy se ozveme s tím, jaké projekty budeme teď za přítomnosti Terky a Lukáše v Rufunse na pomoc místním rozjíždět.

 

Tento článek byl uzavřen. Nemůžete k němu přidávat další komentáře.